Link do FacebookaLink do InstagramaLink do TwitteraLink do Youtube

Węgry potrzebują nowego przepisu, aby urozmaicić życie swojej ludności – jeden składnik to bezwarunkowy dochód podstawowy

Wywiad
9 lipca 2021 r.

Węgry to kraj z jednym z najgorszych systemów ubezpieczeń społecznych w UE. System opieki zdrowotnej został zagłodzony przez środki oszczędnościowe, emerytury i zasiłki dla bezrobotnych zostały drastycznie obniżone po kryzysie finansowym w 2008 roku. Dziesięć lat później kraj dokonał ostatecznego skoku w kierunku nacjonalizmu dzięki wyborom Wiktor Orbán, szef nacjonalisty FIDEZ partii jako premier. Od tego czasu wolność prasy jest zagrożona, a główny nacisk węgierskiego rządu położono na wyeliminowanie kryzysu uchodźczego poprzez zamknięcie granic i kryminalizację opozycji. Ostatnio przywódcy opozycji zostali oskarżeni o to, że raczej pozwolili ludziom umrzeć z powodu Covid-19 niż zaszczepić ludność, ponieważ wtedy mogliby obwiniać rząd o złe zarządzanie przed wyborami wiosną 2022 roku.

Jak idea Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego może prosperować w takim klimacie? Jakie instrumenty mogą być wykorzystane przez rzeczników UBI do informowania ludności w tych okolicznościach? Przyjrzyjmy się temu wstrząśniętemu społecznie i politycznie kraju. Rozmawialiśmy z Zitą Stockwell, jedną z krajowych koordynatorów ECI dla UBI na Węgrzech.

Zita, jak wygląda sytuacja w zakresie świadczeń socjalnych w twoim kraju? Dlaczego twój kraj miałby potrzebować UBI?

Zita: Bardzo niewiele robi się, aby wspierać społecznie ludzi na Węgrzech. Podatek dochodowy wynosi 16% dla wszystkich pracowników, co czyni go korzystniejszym dla zamożniejszych i trudniejszym dla biednych. Jeden członek rządu, János Lázár, powiedział nawet: „Każdy jest tyle wart, ile ma!”

Zasiłki na dzieci nie zostały zwiększone od ponad 10 lat; emerytury są niewystarczające. Osoby samozatrudnione, małe firmy, restauracje, wszystkie usługi nie otrzymują żadnej pomocy w czasie Covid lub w inny sposób. Ulgi podatkowe są tylko dla tych, którzy są w pracy. Wielu straciło środki do życia z powodu blokad i naprawdę walczy o przetrwanie.

Większość tej ograniczonej pomocy jest bezużyteczna, ponieważ właściciele mają bardzo niewielkie oszczędności lub w ogóle nie mają ich wcale.

Na przykład minimalna emerytura na Węgrzech wynosi 80 euro. Nikt nie może na tym przeżyć! Dodatkowo musimy płacić za wszystkie leki, więc co pozostaje na mieszkanie lub jedzenie?

Stopa bezrobocia jest wysoka, a zasiłki dla bezrobotnych są wypłacane tylko przez 3 miesiące. Po tym ludzie są zmuszani do pracy publicznej, która jest rodzajem „pracy niewolniczej” zarówno dla pracowników umysłowych, jak i fizycznych. W zamian otrzymują dochód, który w większości przypadków jest tylko „kieszonką”! Ale ludzie podejmują te prace, ponieważ w przeciwnym razie tracą ubezpieczenie emerytalne i będą gorzej na starość.

Z pewnością potrzebujemy UBI, ponieważ jesteśmy na drugim miejscu na liście w UE pod względem świadczeń socjalnych. Tu na Węgrzech jest to społeczeństwo oparte na pracy, a nie społecznie opiekuńcze.

Jak ludzie w Twoim kraju myślą o idei bezwarunkowego dochodu podstawowego? Czy istnieje szeroka wiedza na temat UBI wśród populacji?

Zita: Badania pokazują, że na Węgrzech ponad 70% ludzi wie o UBI, ale wraz ze sprzeciwem rządu poparcie dla niego maleje. Nie jest szeroko wspierany, ponieważ istnieje wiele mieszanych pomysłów na to, jak to będzie działać, skąd pochodzą finanse itp.

Media produkują również negatywną propagandę na rzecz UBI, twierdząc, że zwiększy to problemy z alkoholem, narkotykami i będzie sprzyjać lenistwu. Dlatego wiele osób przyjmuje tę opinię i nie myśli o korzyściach, jakie przyniesie.

Czy partie polityczne wspierają UBI? Jeśli tak, które z nich i jaka jest ich motywacja? (liberał / lewica)

Zita: DIALOG DLA WĘGIER (Párbeszéd Magyarországért) lewicowa partia zielonych jest jak dotąd jedyną partią, która umieściła UBI w swoim programie politycznym. Popierają ten pomysł już od około 8 lat.

Nasze Stowarzyszenie, Pierwsze Węgierskie Stowarzyszenie Uwarunkowanych Dochodów Podstawowych, współpracuje z nimi na eventach, konferencjach i prelekcji. Wspierają także naszą kampanię ECI-UBI. Nasz Major w Budapeszcie Gergely Karácsony jest również członkiem ich partii.

Jak angażujesz się w projekty i działania promujące UBI?

Zita: Uwierzyliśmy w ideę UBI od momentu powstania naszego Stowarzyszenia w 2011 roku. Chcielibyśmy, żeby realizowało się TERAZ i nie potrafimy zrozumieć, dlaczego ludzie nie są świadomi, że jest to podstawowa, ludzka potrzeba dla każdego!

Zdrowie, bezpieczeństwo i więcej szczęśliwych ludzi pracujących można osiągnąć w krótkim czasie.

Czy masz jedno podstawowe zdanie, które wyjaśnia Twoją motywację lub przekonanie?

„WCZORAJ liczyliśmy na to, DZISIAJ myślimy o tym, JUTRO nie wyobrażamy sobie bez tego życia! - To jest BEZWARUNKOWY DOCHÓD PODSTAWOWY!"

„Mów dalej, idź dalej! “

To dwie bardzo ważne dewizy naszego stowarzyszenia.

Wszelkie dodatkowe tematy dotyczące UBI i Twojego kraju, o których chciałbyś wspomnieć:

Zita: Bardzo chcielibyśmy zmienić nasz rząd, to jest nasze najdroższe życzenie!

Dziękuję, Zita, za ten wywiad. Bardzo doceniamy Twoją pracę dla UBI i życzymy dużo energii!

Oto kilka faktów na temat samej Zity:
Imię i nazwisko: Zita Stockwell
Mieszka w: Budapeszt
Wiek: 75 lat
Stan rodzinny: rozwiedziony
Zawód: przewodnik turystyczny

Jaka jest jedyna rzecz, której nigdy nikomu nie powiesz? 😉
Mam zaszczyt zmienić terapię upiększającą na podróżowanie dzięki pracy tłumacza w 1988 roku w Royal Opera House w Covent Garden i od tamtej pory pracowałem w tej samej firmie turystycznej. Oglądanie świata i otrzymywanie za to zapłaty było rozkoszą. Miejmy nadzieję, że wkrótce wirus pozwoli mi znowu pracować.

Jeśli jesteś jeszcze przekonany, wesprzyj naszą loterię UBI4ALL a zaangażowani węgierscy adwokaci UBI podpisują podpisy ECI!

Członkowie Pierwszego Węgierskiego Stowarzyszenia UBI przy parlamencie w Budapeszcie.
Od prawej do lewej: Gyöngyi Szentpéteri (Przewodniczący Pierwszego Węgierskiego Stowarzyszenia Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego), János Horváth (nieżyjący już), Gergely Joó (nasz najmłodszy członek), Éva Dobos (skarbnik), Zita Stockwell (wiceprzewodnicząca), Ursula Pflieger (wiceprzewodnicząca). przewodnicząca), Évamária Langer Dombrády (sekretarka i międzynarodowa linia ratunkowa)

Artykuł autorstwa Roswitha Minardi

Zdjęcie: blizniak na Pixabay

Inne artykuły